Vídeňské reminiscence

Dne 16. června 2017 se konala tradiční exkurze žáků Masarykova gymnázia do Vídně určená pro studenty prvního ročníku a kvinty. Jejich počet byl pak vzhledem k nevyužité kapacitě dvou autobusů doplněn dalšími žáky druhého a třetího ročníku, takže se do Vídně vypravilo celkem 88 žáků.

Alfou a omegou této každoroční akce je vždy především počasí, které nám i letos přálo: nebylo vedro a především nepršelo, takže si všichni účastníci mohli vedle prvoplánového osvojení si nových poznatků celý pobyt náležitě užít a vychutnat si atmosféru naší bývalé metropole nad Dunajem. A věru, bylo co vdechovat plnými doušky, neboť v samotném centru jako by se zastavil čas v době Františka Josefa I. podbarvený bezstarostnými tóny Straussových valčíků a Lehárových i Kálmánových operet! Tomu byl samozřejmě přizpůsoben i program, takže každý v době rozchodu poznal Vídeň na vlastní kůži. Předtím ale všichni společně navštívili tradiční cíle exkurze. Prvním bylo Kunsthistorisches Museum (Umělecko-historické muzeum) s unikátními egyptologickými sbírkami, dále artefakty z období antiky a raného středověku a v neposlední řadě i jedinečnou obrazovou galerií z epochy renesance, manýrismu a baroka. Dojmy z obrazů Rubense, Tiziana, Archimbolda a dalších géniů palety byly následně doplněny prohlídkou Schatzkammer (Klenotnice), v níž byly obdivovány především korunovační klenoty a pláště, stejně jako umělecké předměty převážně náboženského rázu.

Po odpolední pauze, kterou účastníci spojili nejen s obědem, ale i s prohlídkou historického centra, následovala prohlídka Naturhistorisches Museum (Přírodovědné muzeum), kde bylo možné spatřit vedle dominující přírodovědné sbírky i historické prameny z období pravěku. Pro nás je to zvláště zajímavé, neboť vedle nálezů přímo z našeho území (např. Býčí skála, Mladeč, Nasobůrky) bylo možné spatřit i originál willendorfské venuše, o níž se uvádí, že její vznik též souvisí s naším územím (nejspíše byla vytvořena na jihu Moravy, kde se nachází naleziště materiálu, z něhož je vyrobena, a pak byla exportována na území dnešního Rakouska).

Po prohlídce muzea následoval odjezd domů, přičemž v autobuse bylo cítit uvolněnou a radostnou atmosféru, kterou vyvolaly nejen bezprostřední dojmy z navštívených objektů, ale například i chuť vídeňského řízku či pravého Sacher dortu.