Proč v Česku není Primark a v Londýně odpadkové koše

Poslední zářijový týden poskytl mnoha žákům možnost účastnit se zájezdu do Anglie. S příslibem návštěvy těch nejznámějších památek se takřka plný autobus vydal na celodenní cestu přes Česko, Německo, Belgii, Nizozemsko a Francii. V přístavu Calais, ze kterého jsme se na trajektu plavili do Doveru, začalo naše dobrodružství.

Cestování do země na pokraji Brexitu, týden po teroristickém útoku v londýnském metru, doprovázely obavy některých žáků. Ty se odrazily už v autobusových konverzacích. Velká část z nich byla poučena svými příbuznými, aby se vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí, což se v Londýně ukázalo jako nadlidský úkol. „Kvůli množství lidí a šílenému provozu se mi Londýn moc nelíbil,“ vysvětluje Daniela ze 4. A. Její spolužačka Nikola naopak oceňuje ruch velkoměsta a dodává: „Neustále to tam žije, je pořád na co koukat a máte spoustu příležitostí k různým aktivitám.“ Jako největší problém nakonec obě žákyně shledaly nedostatek odpadkových košů. Díky výtržníkům a nebezpečí bomb je jich v Londýně pomálu.

Hlavní město Spojeného království bylo na programu první a poslední den, kdy zájezdem opěvovaný rozchod činil kolem šesti hodin. Po City a City of Westminster, kde najdete ty nejfrekventovanější památky jako Buckingham Palace, Tower, Tower Bridge či Trafalgar Square, následoval Primark, módní řetězec s levnou značkovou módou. „Proč v Česku není Primark?“ stěžovala si jedna dívka té druhé držíc velkou papírovou tašku plnou oblečení. „Protože by tam už nikdo nechodil,“ odpověděla druhá. Obě měly možnost nakoupit i v dalších městech jako Cambridge, Oxford či Coventry. Oblíbeným místem se stal i Poundland, kde koupíte vše za libru, nebo supermarkety typu Sainsbury’s, odkud si spolužáci přivezli sladkosti. „Britské sladkosti jsou tak dobré, že jsem si naivně myslela, že je nechám rodině. Skoro všechny jsem je snědla,“ popisuje svůj úlovek Helča.

Nákupy v Anglii se staly natolik obávaným tématem, že učitelé raději každý den informovali žáky shopaholiky o kapacitě „luxusního autokaru“. K zastávkám nabitého programu patřila i města jako Greenwich, Windsor, Eton a Stratford nad Avonou.

Díky dvoudennímu ubytování v hostitelských rodinách blízko Londýna jsme mohli nahlédnout do domácností typických Britů a do jejich každodenního života. Někteří si kromě zkušeností odnesli i nové kontakty. „Nejvíce se mi líbila možnost ubytování u rodiny. Z Anglie jsem si odvezla plno skvělých zážitků,“ vzpomíná Nikola.

Melánie Klvaňová, 4.A