Prázdninová exkurze Astronomického kroužku

Astronomický kroužek žije i o prázdninách. O těch podzimních jsme vyrazili na exkurzi. V pátek 27. října ještě za tmy vyjíždíme vlakem ze Studénky. Po několika hodinách ve vlaku a autobuse dorazíme do Ondřejova, kde máme na 13:00 domluvenu exkurzi v Ondřejovské hvězdárně.

Z původně naplánovaných 90 minut se nám průvodce věnuje více než 3 hodiny. Obdivujeme krásu historických budov i okolního parku. Dovíme se mnohé o historii hvězdárny, třeba to, že původně soukromé pracoviště bylo v roce 1928 věnováno státu. Prohlédneme si historické měřicí a zobrazovací přístroje, přístroje na pozorování noční i denní oblohy, seznámíme se s Čerenkovovými teleskopy zachycujícími spršky kosmického záření a další a další technikou. Žasneme při pohledu na největší teleskop v České republice, který i s montáží váží 83 tun.

Z Ondřejova se přemístíme do Prahy, kde máme na 19:00 domluvenu prohlídku Štefánikovy hvězdárny s pozorováním. Lanovka na Petřín nejede, tak musíme vyšlapat kopec pěšky, aspoň se trochu protáhneme 😉 Prohlídku hvězdárny začneme nákupem suvenýrů. Zhlédneme film o částicích, diskutujeme s odborníkem. Pozorovat se nám nedaří, obloha je zatažená, tak koukne aspoň na špici Petřínské rozhledny. Pár minut před zavíračkou se obloha umoudří a začne se vyjasňovat. Pozorujeme nádherný Saturn i s jeho měsícem Titanem a dvojhvězdu Albireo v Labuti.

Ráno vyrážíme do Hvězdárny Ďáblice. Paní z hvězdárny kvůli nám otevírá o 30 minut dříve. Opět nakoupíme suvenýry. V kinosále sledujeme kouzelný příběh o kosmické sondě Rosetta a modulu Philae, kteří zkoumali kometu 67B/Čurjumov-Gerasimenko. Obloha je zatažená, prohlédneme si teleskopy a jdeme na další film, tentokrát o historii hvězdárny. Pak se pár mraků protrhá, takže můžeme pozorovat pomocí speciálních filtrů fotosféru i chromosféru Slunce.

Plni nových zážitků celou cestu zpět prokecáme.

RNDr. Radka Malíková, Ph.D., vedoucí astronomického kroužku

.

Šablony III OP JAK