Největší matematické klání středních škol ve střední Evropě i letos s naší účastí

Letošní ročník matematické soutěže středoškolských pětičlenných týmů Náboj 2016 se konal v pátek
15. dubna 2016 tradičně v Opavě. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Klání začínalo sadou šesti úloh, za správně vyřešenou úlohu obdržel tým další zadání.

Cílem bylo v časovém limitu dvě hodiny vyřešit co nejvíce úloh, které od soutěžících vyžadovaly nejen vědomosti, ale také důvtip, nápad a originalitu. V 11:30 hodin byla soutěž odstartována současně ve 12 městech střední Evropy (Praha, Opava, Bratislava, Košice, Budapešť, Veszprém, Linz, Passau, Warszawa, Kraków, Wroclaw, Gdynia) a v jejím průběhu bylo možné on-line sledovat průběžné pořadí, které se měnilo v řádech sekund.

V kategorii Senioři soutěžilo 128 týmů z ČR (celkově 336) a naši školu reprezentovali: Daniel Musil, Daniel Uhříček, Josef Boháč, Jiří Venský a Marek Jalůvka (všichni z oktávy). Vyřešili celkem 18 úloh – vítěz této kategorie jich vyřešil 46. V kategorii Junioři bojovalo 133 týmů z ČR (celkově 414) a naši školu reprezentovali: Pavel Musil (Sx), Marek Vlček (Sx), Roman Vašut (1.B), Ondřej Štěpán (1.A), Daniel Komárek (1.A), náhradníkem byl Vojtěch Jindra (Sx). Vyřešili celkem 20 úloh – vítěz této kategorie jich vyřešil 46.

Oba týmy se v republikovém i mezinárodním žebříčku umístily sice ve druhé polovině výsledkové listiny (více na www.naboj.org), ale potěšující je jejich chuť a snaha místo příkladů běžné středoškolské matematiky vyzkoušet si i něco neotřelého a mnohdy v první chvíli záhadného.

Jeden z našich účastníků Pavel Musil (Sx) okomentoval svou první účast na Náboji takto:

„Na této soutěži se mi líbilo, že jsme mohli pracovat ve skupině, protože ne každému sedne jakýkoli příklad. Každý z nás byl na jiné typy úloh, a tím jsme se mohli hezky doplňovat. Hned ze začátku jsme se snažili vyřešit co nejvíce příkladů, ale i některé z první šestice byly pro nás obtížné. Nejnádhernější na tom bylo to, že příklady, které jsme řešili jako poslední, jsme zvládli během posledních pár minut, přičemž jeden příklad z úvodní série nám zamotal hlavu téměř až do úplného konce. Soutěž se mi velice líbila a přinesla nám všem spoustu nezapomenutelných zážitků. Brali jsme ji jako hru, ve které není důležité vyhrát, ale zúčastnit se …“