Návštěva amerických pilotů na Gypri

U příležitosti každoročně konané akce Dnů NATO v Mošnově k nám na gymnázium zavítali opravdu výjimeční hosté. Naši spojenci z amerického letectva z 489. bombardovací skupiny. Piloti Luke Dallenbach a Andrew Marshall, kteří obsluhují asi nejslavnější strategický podzvukový proudový letoun dlouhého doletu, bombardér B-52 Stratofortress.

V devět hodin ráno jsme se my, septima, společně se třídou 3.A a 3.B usadili v naší aule a netrpělivě jsme čekali na příchod amerických pilotů. Na úvod si mí spolužáci připravili krátké představení našeho města. Jejich prezentace piloty doslova nadchla. Posuďte sami…

Odkaz na video zde.

Následně přehráli úvodní video i naši spojenci, ve kterém představili svou jednotku. Poté Luke Dallenbach a Andrew Marshal šli za pult a začala diskuze. „So, what do you think?” zeptal se nás po konci videa pilot Dallenbach. Následovalo ticho.

„We´re obviously speachless,” zazněla aulou má odpověď na jeho otázku. Poté následovalo podrobnější představení pilotů. Oba dva jsou již v záloze a oba létají na bombardérech B-52 na letecké základně Dyess v Texasu. Andrew Marshall létával ještě na nadzvukových bombardérech B-1. Dozvěděli jsme se, co oba dělají, když zrovna neplní svou roli armádních pilotů. Luke létá pro komerční aerolinie a Andrew farmaří.

Nyní přišla řada na nás, abychom pokládali dotazy. Jak vypadá jejich normální den, co dělají, když zrovna nelétají, a jak a kdy tráví čas se svou rodinou. Velkým překvapením pro nás bylo, že hodně času věnují byrokracii a veškerému papírování, které je hlavní negativní stránkou této práce. Nelétají bohužel tak často, jak by chtěli, přednost již dostávají jejich mladší kolegové. Jenom starší Andrew Marshal měl válečné zkušenosti ze Sýrie. Na mou otázku, jestli se někdy setkali s nepřátelskou palbou, jsem se dozvěděl, že bombardéry létají příliš vysoko pro dosah většiny protiletadlových zbraní na zemi. Na denním pořádku ovšem jsou setkání s ruskými či čínskými stíhačkami. Oba nám řekli, že z nich nemají strach, protože ví, že by sestřelený americký bombardér nejspíš znamenal světovou válku, a to nikdo nechce.

Nejvíce mě zaujala odpověď pilota Marshalla na otázku ohledně jejich nejlepších zážitků. Andrew popisoval setkání s ruskou stíhačkou, když ještě létal na letounech B-1. Byli zrovna u Skandinávie, když přiletělo ruské letadlo. Andrew po chvíli zahájil prudký sestup, který skončil až těsně nad zemí. Po celou dobu ho stíhačka následovala. Andrew poté sundal ruce z řízení a přenechal letadlo automatice, která ho sama řídila v 50 metrech nad zemí.

Přednáška byla pro mě velkým překvapením a odnesl jsem si z ní mnoho zajímavých poznatků. Jak pan učitel Caloň poznamenal, doufáme, že se z této akce nestane výjimečné setkání, ale pravidelná akce, kterou naše škola bude pořádat každoročně. Uvidíme.

Adam Ressner, septima
Mgr. Petr Caloň, vyučující Zsv