Letos jsme i my byli účastníky největšího fyzikálního klání středních škol v Evropě

Letošní ročník fyzikální soutěže středoškolských pětičlenných týmů Fyzikální Náboj 2017 se konal v pátek 20. října 2017 a dvě soutěžní družstva z naší školy zavítala do Ostravy. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Na začátku soutěže dostane každý tým osm úloh. Jakmile správně vyřeší libovolnou ze zadaných úloh, získá novou úlohu. Řešením je zpravidla číslo. Vítězí tým, který v daném časovém limitu dvou hodin vyřeší nejvíce úloh. Úlohy v náboji vyžadují určitou dávku důvtipu a vynalézavosti. Úspěch v soutěži nezávisí pouze na schopnostech jednotlivých členů týmu, ale také na úrovni jejich spolupráce. V 11:30 hodin byla soutěž spuštěna v několika městech států střední Evropy. K zúčastněným patřila Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko. V průběhu soutěže bylo možné v on-line přenosu stále sledovat průběžné pořadí, které se měnilo v řádech sekund.

V kategorii Senior se soutěže zúčastnilo 32 týmů z České republiky (v mezinárodním měřítku 118 týmů). Naši školu reprezentovali Petr Jeřábek (3.B), Daniel Komárek (3.A), Jozue Kupec (3.B), Zuzana Malcharová (3.B) a Roman Vašut (3.B). Vyřešili 7 úloh a umístili se na 24. místě z týmů České republiky. Vítěz této kategorie jich vyřešil 28.

V kategorii Junior soutěžilo 31 týmů z České republiky (celkově 87 týmů) a naši školu reprezentovali Adam Červenka (2.A), Ludmila Hrušková (Kt), Jana Kolenovská (Sx), Zdeněk Plešek (2.A) a Marek Štefaník (Kt). Družstvo juniorů obsadilo mezi týmy České republiky 13. místo za 10 správně vyřešených úloh. Vítěz této kategorie jich vyřešil 21.

Oba týmy si užily atmosféru soutěže a potvrdily neutuchající chuť a snahu místo příkladů běžné středoškolské fyziky vyzkoušet si i něco neotřelého a mnohdy i záhadného.

Výsledkové listiny v republikovém i mezinárodním měřítku si lze prohlédnout na physics.naboj.org.