Kolektivizace již není jen pojem z učebnice

Zážitkové workshopy realizované ve spolupráci s organizací Post Bellum jsou již nedílnou součástí výuky základů společenských věd a dějepisu na našem gymnáziu. Zkušení lektoři žáky doslova přesunou v čase a v rámci programu ožívají příběhy z různých období historického vývoje Československa. Nebylo tomu jinak ani tentokrát, kdy měli žáci možnost seznámit se s obdobím kolektivizace venkova. A co si z dopoledního programu odnesli?

Post Bellum si pro nás nepřipravilo přednášku, na konci které nikdo nebude vědět, o čem byla. Připravili si pro nás příběh, který, ať chceme nebo ne, částečně zasáhl každého z nás.

Je něco jiného učit se o komunismu, o tom, jak se žilo, a něco jiného je si to vyzkoušet „na vlastní kůži“. Poznat příběhy lidí, kteří toto období zažili. Vžít se do jejich rolí a zkusit změnit jejich osud, který je už ale dávno zpečetěn. Zjistit, co všechno směli, co ne, a hlavně, co udělali.

Na konci společně stráveného dne jsme zažívali spoustu pocitů. Smutek. Soucit. Ale také vděčnost, že my ničím takovým procházet nemusíme…

Veronika Rosová, 1.B

.

2024_PostBellum

.

Post Bellum