Exkurze do Velkých Losin a na přehradu Dlouhé Stráně

Naše putování začalo jednoho krásného středečního rána, kdy jsme se my, žáci 2.A, 2.B a sexty, vydali do papíren ve Velkých Losinách a následně na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Již od začátku naší exkurze jsme měli za úkol využívat znalosti nabyté v hodinách zeměpisu, a tak jsme  už v autobuse procvičovali názvy nížin, pohoří, chráněných krajinných oblastí a řek. Navzájem jsme se informovali o průmyslu a také historii měst, kterými jsme projížděli.

První část naší exkurze probíhala ve starobylých papírnách na severu Olomouckého kraje. Je to národní kulturní památka usilující o zapsání na seznam UNESCO. Během uplynulé hodinky jsme se z úst „přemilé“ průvodkyně dozvěděli informace jak o vzniku papíren, tak o tom, co všechno je zapotřebí k výrobě ručního papíru, a podívali jsme se také do přímého provozu.  Papírna byla založena na konci 16. století, přesto zde probíhá ruční výroba papíru dodnes. Losinský papír si stále kupuje nejen evropská, ale i zámořská klientela. Někteří z nás si odvezli malé suvenýry z místního obchůdku.

Naše cesta pokračovala severovýchodním směrem do Loučné nad Desnou v Hrubém Jeseníku. Nejprve jsme si představili objekt z pohodlí informačního centra, kde jsme vyslechli poznatky o vybudování této nejvýkonnější vodní elektrárny v České Republice a hlavně to, na jakém principu funguje. Poté jsme se odebrali třistametrovou chodbou do nejvyššího patra kaverny. Zde jsme si prohlédli dvě Francisovy turbíny o výkonech 325 MW. Tato přehrada má dvě nádrže. Dolní nádrž o rozloze 16,3 ha, do níž je voda přiváděna z říčky Dolní Desná, a horní nádrž o jeden hektar menší, která se rozprostírá na samém vršku hory Dlouhé stráně s nadmořskou výškou 1350 m. n. m. Obě nádrže jsme si prohlédli. Dolní ze sedadel autobusu, zato horní, kdo chtěl, i sám po svých. Obchůzka horní nádrže trvala „pěšákům“ zhruba půl hodiny, zdatnějším z nás dvacet minut.

Tímto naše exkurze skončila a my jsme znaveni a plni dojmů mířili zpět do Příbora.

žáci sexty