Druhá fáze projektu „THE JOE ALON CONNECTION PROGRAM“

Ve dnech 4. a 11. listopadu 2019 proběhlo přesně podle předem připraveného harmonogramu již druhé dvojkolo mezinárodního projektu „THE JOE ALON CONNECTION PROGRAM“. Oproti zářijovým a říjnovým obavám z „ostrého“ startu celého projektu sice výrazně polevila nervozita, ale i tak bylo vidět, že očekávání je veliké. Je tedy jasné, že se přípravy nedaly ani v nejmenším podcenit, každý ze zúčastněných se opět musel plně koncentrovat na plnění nových úkolů. Proto také není divu, že studenti, rozdělení do čtyř skupin, začali s nadšením pečlivou, chvílemi takřka mravenčí, a velmi zodpovědnou prací plnit nové zadání, které se tentokrát týkalo čtyř kulturně-společenských okruhů, přičemž cílem nově vypracovaných prezentací mělo být seznámení se s kulturními hodnotami obou národů a v následné videokonferenci (v rámci tzv. on-line sezení) měla o konkrétně zpracovaných tématech proběhnout oboustranná diskuse.

Program příjemného pondělního odpoledne 4. listopadu tak začal tím, že se studenti v obou domovských školách (škola Branka Weisse v Cur Hadase i Masarykovo gymnázium v Příboře) rozdělili do čtyř skupin podle toho, které z nabízených témat chtěl každý z nich zpracovávat. A co měli vlastně v nabídce? – Hudbusport, ostatní druhy umění a jako poslední i nezbytnou politiku. Smyslem bylo protějškům z partnerské školy nabídnout nejen určitou faktografii a přehled o „stavu věcí“ v druhé zemi, ale i nové úhly pohledu na jednotlivé okruhy.

Během zbylého času tak všechny skupiny vypracovaly svá zadání ve formě prezentace limitované maximálním rozsahem čtyř stran. Tipnete si, které události, osobnosti, soutěže či jiné věci z uvedených oblastí naše studenty zaujaly tak, že o nich chtěli vést debatu se svými přáteli a prezentovat je jako něco, co určitým způsobem formuje naši identitu? Budete překvapeni! Nešlo o nic ryze současného, ale o hodnoty staršího data, prověřené někdy až neuvěřitelně dlouhým časem.

Z výše uvedených důvodů se v „hudební sekci“ nečekaně objevila lidová píseň „Vysoký jalovec“, která symbolicky zastupovala folklorní tvorbu jako základ naší identity. Sportovní prezentaci dominoval jedinečný úspěch našich hokejistů na olympijském „turnaji století“ v Naganu, uměleckou „sekci“ zaujala naše nejprestižnější literární soutěž Magnesia litera a naše „politiky“ zase politické a společenské změny známé jako Sametová revoluce, jejichž 30. výročí si právě připomínáme.

A co vytvořili naši přátelé v Izraeli? To bylo pochopitelně zpočátku záhadou, ale když se objevily jejich čtyři prezentace na sdílených webových stránkách, už jsme věděli, že… se v pondělí 11. listopadu nebude jen prezentovat! – Naši školu právě v den on-line komunikace navštíví paní Rachel Alon-Margalit, předsedkyně izraelsko-české společnosti a také iniciátorka a koordinátorka celého projektu! Stačí skloubit pracovní povinnosti na druhém konci republiky (Karlovy Vary) s trochou dobré vůle a překvapení, dodejme, že velmi milé, je na světě! Zcela zbytečný je pak jakýkoli popis bouře nadšení (i trochy nervozity), které zpráva o příjezdu vyvolala.

Přijela pár hodin před zahájením videodiskuse. Skromná, bezprostřední, nekonečně vstřícná a obětavá… Posledně (přesně 7. října) nám mávala ze školy našich přátel v Cur Hadase a vnášela neskutečnou pohodu do rodící se přátelské atmosféry. A nyní pozdraví naše přátele v Cur Hadase! A to se zakrátko i stalo… a projekt pokračoval tak, že studenti z obou zemí navázali vzájemný videokontakt a začali debatovat o jednotlivých tématech. Koordinátoři projektu se stali de facto zbytečnými, neboť se řeč stočila k předestřeným tématům, samozřejmě i těm, která připravili pro naše studenty jejich izraelští přátelé. Zvolili aktuálnější události spojené především s profily všeobecně respektovaných osobností spojených s jejich úspěchy na světové scéně. A tak se mezi vybrané představitele zařadila jak zpěvačka Netta Barzilai, vítězka ceny Eurovize 2018 s písní Toy či v oblasti umění uznávaný filmový režirér Guy Nattiv, čerstvý (2019) držitel ceny americké Akademie filmového umění a věd (tzv. Oscara) za film Skin v kategorii nejlepší krátký film. A zatímco politické téma zmapovalo kroky spojené s přesunem Velvyslanectví největšího spojence našich přátel, Spojených států, z Tel Avivu do Jeruzaléma, tvůrci prezentace ve „sportovní“ sekci připomenuli a našim studentům představili nejen sportovní, ale především lidské kvality vítěze paralympiády v roce 2012, nyní šestatřicetiletého tenisty-vozíčkáře Noama Gershonyho.

Tím vlastně také skončil i druhý on-line „mítink“, nezmizel však zcela beze stopy. Jeho připomínkou zůstanou nejen zážitky studentů ze vzájemné debaty, ale i trvale uchovaná slova paní Rachel, která stihla během několikahodinového hektického pobytu vepsat (v úhledné hebrejštině) do školní kroniky.

Český překlad jejího textu nechť zůstane věčným poselstvím nejenom našeho, ale i dalších projektů podobného typu:

S radostí a láskou věnuji tyto řádky prvnímu cyklu projektu „THE JOE ALON CONNECTION PROGRAM“. Kéž to bude program, který přinese lásku člověka, dále vše, co společně sdílíme, i schopnost žít bok po boku v harmonii za vzájemného respektu a radosti ze života.

Jsem hrdá na to, že mohu do této knihy napsat, a tak i dokázat, že se splnily mé sny. A ráda bych si tím připomněla osobní vzpomínky na mého otce, plukovníka Joe Alona – Josefa Placzka, jehož hluboko zapuštěné kořeny v České republice jsou dnes pevným základem mé identity.