Dějepisná exkurze do Vídně
Dne 7. listopadu 2024 proběhla pro žáky prvních ročníků a kvinty dějepisná exkurze do Vídně. Její náplní byly, tak jako v minulých letech, především návštěvy dvou nejvýznamnějších rakouských historických muzeí, Uměleckohistorického muzea (Kunsthistorisches Museum) a Přírodovědeckého muzea (Naturhistorisches Museum).
Technicky oproti minulým letům došlo k výrazné změně týkající se omezení vstupu do obou muzejních objektů. Přesné časy návštěv pro jednotlivé skupiny bylo nutno předem zarezervovat, čímž se jistým způsobem zkomplikovala situace, protože délky pobytů v muzeích se musely realizovat v „jednotném“ časovém schématu, navíc nastal problém s časovým „zařazením“ prohlídky třetího historického objektu, Císařské klenotnice (Kaiserliche Schatzkammer).
Po složitých úvahách byl program zahájen právě prohlídkou Císařské klenotnice, po ní pak následovaly expozice Uměleckohistorického muzea a po krátké pauze na oběd a nákupu suvenýrů byla celá exkurze ukončena návštěvou Přírodovědeckého muzea.
Po prohlídce Císařské klenotnice, doslova přeplněné korunovačními a jinými klenoty, korunovačními plášti, relikviáři a krucifixy, mohlo 88 účastníků exkurze zhlédnout například unikátní artefakty v Egyptském oddělení Uměleckohistorického muzea, ve stejné budově pak pokračovala prohlídka sálů s antickými a středověkými exponáty až vygradovala novověkými (renesance, baroko, klasicismus), především obrazovými, sbírkami. Přírodovědecké muzeum pak vedle sbírek geologických a mineralogických nabídlo účastníkům i kompletní přehled pravěkých období vývoje lidstva. Největší pozornosti se těšila malá soška býčka z jeskyně Býčí skála u Adamova a asi 29 000 let stará soška tzv. Willendorfské venuše.
Množství poznatků, dojmů a pocitů pak dalo zapomenout na náročnou pětihodinovou cestu zpět.
Mgr. Alexandr Orošnjak, vyučující dějepisu