Dějepisná exkurze do Vídně

Dne 6. června 2018 se uskutečnila tradiční dějepisná exkurze do Vídně, jejímž hlavním cílem byla návštěva Uměleckohistorického muzea (Kunsthistorisches Museum) s jeho klenoty zahrnujícími i kus naší dávné historie. Cesta pro 86 žáků prvních ročníků a kvinty proběhla bez jakýchkoli problémů, a protože i počasí nám jako výletníkům přálo, ocitli jsme se krátce před desátou hodinou v bývalém centru habsburské metropole. Obligátní program zahrnoval návštěvu výše uvedeného Uměleckohistorického muzea a jeho tradičních sbírek, nebyl však jediným příjemným překvapením, protože v rámci jeho budovy v dané době probíhaly i jiné krátkodobé výstavy. A tak někteří z nás mohli navíc spatřit část pokladů krátkodobě zapůjčených ze sanktpetěrburské Ermitáže, či v konzervativních prostorách „starých směrů“ zcela nečekanou výstavu moderního umění. Další novinkou se pak stala i možnost vystoupat po instalovaném lešení na dosah vnitřní výzdobě, jejímž autorem byl slavný rakouský secesní malíř Gustav Klimt. Teprve v té chvíli, doslova několik centimetrů od stropu si každý návštěvník uvědomil hodnotu maleb i invenci jmenovaného umělce.

Po prohlídce Uměleckohistorického muzea následovala procházka centrem města, při níž jsme si mohli prohlédnout areál Hofburgu, moderní dům projektovaný Adolfem Loosem a nakonec i katedrálu sv. Štěpána. Po krátkém osobním volnu jsme zamířili ještě do Přírodovědeckého muzea (Naturhistorisches Museum), kde jsme zase mohli obdivovat pravěké nálezy, mimochodem i willendorfskou venuši či býčka z Býčí skály u Adamova. Tím ale také exkurze téměř končila, úplný závěr ale přinesl až déšť, který se spustil těsně po našem nastoupení do autobusů.

Samotnou atmosféru exkurze, která zanechala v každém účastníkovi hluboké dojmy, pak dokresluje několik fotografií, ať už jde o sadu ozdobných nádob, slavnou Celliniho slánku, portrét krále a císaře Zikmunda Lucemburského, část Klimtovy fresky či záběry okouzlujících interiérů Uměleckohistorického muzea.

Mgr. Alexandr Orošnjak