Chromebooky – 10 let na světě, 9 let na Gypri

Psal se rok 2012 a naše škola se rozhodla dát na mé doporučení a zakoupila vůbec první chromebook. V té době se jednalo v ČR o naprostou novinku, o které nikdo nic pořádně nevěděl. Notebook od Googlu s jeho vlastním operačním systémem, který byl postaven primárně na jeho prohlížeči Chrome. Řada lidí se k němu stavěla kriticky, přesto je tu s námi už 10 let. A jak napovídá titulek, tak na Gypri pouze o rok méně.

Jednalo se tehdy o Samsung Chromebook 303 a hned při prvním vyzkoušení jsem si jej naprosto zamiloval. Byl to opravdu ”úžasný stroj”, který kompletně změnil můj názor na počítače, a tak se není čemu divit, že jsem chromebookům zcela podlehl a jsem jim věrný dodnes. Sám bych si už nedokázal představit učitelskou práci a přípravu na jiném zařízení, než je právě chromebook. Už tehdy mě uchvátil svou jednoduchostí, kvalitou zpracování a především rychlostí. Pevně věřím, že kdybych o mnoho let později už nevyužívaný stroj nesvěřil našemu školnímu futsalovému týmu, tak by jistě fungoval až dodnes. Žáci jej používali převážně pro zápis výsledků přímo na hřišti a zde došlo také k jeho poslední misi. Nečekaně přesný míč roztříštil jeho displej, a tak byl nadobro odeslán do křemíkového nebe.

V roce 2014 začal pro naši školu raketový start v této oblasti. Díky panu řediteli, GYPRI o.p.s. a finanční podpoře místních firem jsme objednali z Anglie a Německa šestnáct chromebooků. Ty rovnou zamířily do nově vzniklé učebny humanitních věd (učebna č. 51). Vznikla tak první chromebooková učebna v České republice. Byli jsme moc rádi, že si naší iniciativy všimla i média, a tak 27. 11. 2014 vyšel v Hospodářských novinách článek o chromeboocích na naší škole.

A v čem se tato zařízení tak liší od klasického notebooku?
Na prvním místě je to především jejich jednoduchost. Žádné nastavování, instalace či neustálý zásah IT správce. Vše se dá řešit dálkově a je třeba říci, že tak, jak jsem je nastavil v roce 2014, fungují beze změny až dodnes. Kritici by mohli namítat, že chromebooky jsou závislé na připojení k internetu. Co však lze dělat s jakýmkoliv počítačem bez internetu? Jeho možnosti jsou bez internetu limitované a k výuce naprosto nevhodné. Chromebooky nakonec ukázaly, že zejména v oblasti školství mají své nezastupitelné místo. Toto tvrzení především podporují čísla z USA, kde chromebooky dávno hrají první místo v americkém školství.

V roce 2016 jsme naši chromebookovou flotilu rozšířili o dalších dvacet zařízení a vybudovali moderní učebnu zeměpisu. Právě zeměpis si zaslouží rychlá a efektivní zařízení, protože tento předmět přímo vybízí, aby žáci mohli okamžitě hledat a ověřovat informace na internetu. A to nejlépe okamžitě po položení otázky bez nutnosti čekat na zdlouhavý start systému.

Dále následoval nákup prvních chromebooků pro učitele a nakonec v září 2020 nákup chromebooků s dotykovým displejem, které již více odpovídají současným trendům. Tato zařízení se pravděpodobně stanou součástí další moderní učebny.

Naše gymnázium je tak s touto počítačovou flotilou bezesporu největší chromebooková škola v České republice a já věřím, že v budování digitální a moderní školy budeme pokračovat i nadále. Chromebooky se staly nedílnou součástí naší školy a uplatnění najdou i v řadě mimoškolních aktivit. V posledních letech se staly pevnou oporou anglických scrabblových turnajů, kde se chromebooky využívají pro zápis slov a skóre do sdílené Google tabulky, která automaticky ověřuje slova a vše vyhodnocuje.

Chromebooky využíváme i nyní v době covidové. Díky naprosté bezúdržbovosti se naše škola okamžitě rozhodla pomoci žákům, kteří měli s distanční výukou problém, a zapůjčila několik zařízení k domácímu použití. Jsme proto rádi, že chromebooky mohou pomáhat i v této těžké době, kdy je škola uzavřena.

A jaká je naše vize do budoucnosti? Jsme si vědomi, že tato zvláštní doba nás změnila všechny. Přesto doufáme, že si z této zkušenosti lze vzít i něco pozitivního a to přenést do klasické výuky. Svou roli v tom mohou sehrát právě chromebooky.

Mgr. Petr Caloň, vyučující D, Zsv, Ivt