Biologická exkurze „Po stopách velkých šelem“

Dne 2. 11. 2017 se pro žáky biologického semináře uskutečnila exkurze do Beskyd s názvem „Po stopách velkých šelem“. Teple oblečeni a hořící zvědavostí jsme netrpělivě čekali v 7:30 hodin před příborskou sokolovnou na příjezd autobusu, který nás odveze do Beskyd.

Jakmile jsme na Pustevnách vystoupili z autobusu, byli jsme uvítáni prvním letošním sněhem (ať se to někomu líbilo nebo ne). Zde na nás čekal pan průvodce, který nám rozdal stopovací příručky, které nám jako správným stopařům nesměly chybět. A stopování mohlo začít. Nejprve jsme ale museli sledovat stopy našeho průvodce, který nás vedl na místa, kde se údajně šelmy vyskytují. Cestou nám sděloval informace o okolní přírodě společně s panem učitelem Mgr. Pavlem Netušilem, který nám tuto exkurzi zařídil – tímto bychom mu všichni chtěli poděkovat.

Dozvěděli jsme se, že v Beskydech se momentálně zdržuje asi 10 rysů. Také jsme byli informováni o jejich nedávných úmrtích, nejčastěji se jednalo o dospělé samice s koťaty. Naše exkurze pokračovala směrem k fotopasti. Bohužel jsme neměli štěstí, nebyly zaznamenány žádné snímky šelem nebo jiných živočichů. Na jednoho vzácného tvora, tedy pouze na jeho stopy, jsme přece jen štěstí měli. Byl to jeřábek lesní, který se řadí mezi zvláště chráněné jako silně ohrožený druh. Co se šelem týče, podle naší příručky jsme určili, že nalezené stopy patří lišce a vlkovi, který je na našem území viděn pouze zřídka. Přítomnost rysa jsme prokázali díky nálezu jeho srsti a trusu. Během celé 13 kilometrové procházky lesem jsme byli pečlivě informováni o každém stromu, keři, houbě či zajímavosti, kolem které jsme zrovna procházeli. Obdivovali jsme např. husté trsy léčivé houby hlívy ústřičné na trouchnivějícím buku či nenápadné plodnice kyje rourkovitého v lesním podrostu (viz fotogalerie).

Geologickou zajímavostí pak byl Čertův stůl (nedaleko vrcholu Čertova mlýna), který v minulosti sloužil jako obětiště. Z tohoto místa samozřejmě nesměla chybět společná fotka se všemi účastníky exkurze.

I přes nepříznivé počasí jsme si exkurzi opravdu užili a určitě jsme si z ní odnesli více než ze školních lavic. Nejlepší způsob učení je totiž ten, když všechno můžeme vidět na vlastní oči. Tímto bychom chtěli poděkovat panu průvodci, učitelům Mgr. Pavlu Netušilovi a Mgr. Jiřímu Šplíchalovi i všem, kteří se na naši exkurzi nějakým způsobem podíleli.

Klára Reichertová a Tereza Hanzelková, 3.B