Beseda s influencerkou Karolínou Zoe Meixnerovou

Na čtvrtek 12. května 2022 přijala v odpoledních hodinách pozvání školy mladá influencerka. Čekali jsme vyparáděnou „Pražandu“ a přijela milá a přátelská holka v teniskách. Rádi jsme jí odpustili obecnou češtinu a sem tam jadrný výraz, kterým své povídání prokládala – v kontextu s autory 19. století to bylo nečekané, osvěžující a opravdu „nové“.

Karolína Zoe Meixnerová je influencerka, která si místo módy a kosmetiky za své téma na sociálních sítích zvolila českou literaturu 19. století. Do základního balíčku s esy jako Božena Němcová (Karolínou důvěrně přezdívaná Božka) či Karel Havlíček Borovský postupně přidává další a další autory, jejichž zadumané tváře známe ze seriózních čítanek. Karolína je však představuje jako živé lidi s chybami, láskami a životními osudy, které vedly k tomu, že psali, co psali. Nečekaný úspěch spojený s předpokládaně nudným tématem – na Instagramu má Karolína přes třicet tisíc sledujících, na diskutované platformě Tiktok je to přes dvacet tisíc sledujících. A jede dál – aktuálně přijímá pozvání od osvícených kantorů českých škol a svůj nekonvenční přístup šíří osobně na besedách přímo „face to face“ generaci, která má k 19. století přinejmenším opatrný postoj. Ten se Karolíně daří bořit.

Setkání v aule našeho gymnázia tedy probíhalo ve velmi přátelské atmosféře, a když přijela příborská televize, Karolína si jen „pomačkala“ vlasy, aby jí to více slušelo, a „jela“ dál. Na úvod se představila coby absolventka Univerzity Karlovy oboru bohemistika a žurnalistika. Taky popsala svou cestu k tomu, jak si vybrala své téma. S úsměvem vzpomíná na náročnou zkoušku z literatury 19. století, kdy byla obávaným profesorem nazvána „nepříliš inteligentní“, nicméně vhodná jako bulvární novinářka pro „devatenáctku“ (slangové označení literatury 19. století). A tak se toho chytla a stalo se. Dalším bodem interaktivní besedy pak bylo představení života a osudů Karla Havlíčka Borovského v kabátku, který se ve školních osnovách zřejmě příliš nenosí. A když, tak jen „mimo zápis do sešitu“. Bylo to skutečně poutavé, prožité a srdcem vyprávěné vystoupení.

S radostí jsme sledovali diváky, mezi nimiž byli učitelé i žáci našeho gymnázia, návštěvy z řad příborské veřejnosti a v neposlední řadě také naši absolventi, kteří si (coby studující český jazyk a bohemistiku na vysokých školách) nenechali setkání ujít. Z besedy se nakonec stalo přátelské povídání s mnoha stranami zainteresovaných.

Před rozloučením Karolína nabídla publiku vlastnoručně vymyšlené pracovní listy, které nekonvenčně pracují s životopisy těch, o kterých přednáší. Byl o ně velký zájem.

Nezbývá než si přát, aby se podobných generačních mostů na GYPRI podařilo vystavět mnohem více!

Mgr. Lenka Ocásková, vyučující Čj

.