Astronomický kroužek v Unisféře

V rámci Astronomického kroužku jsme plánovali a plánujeme nejrůznější aktivity. Jednou z nich byla návštěva Unisféry, která je součástí Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Někteří žáci měli možnost se do Unisféry podívat v rámci akce International Masterclasses už v březnu (určeno pro žáky středních škol se zájmem o fyziku). Prostor se jim zalíbil, tedy bylo rozhodnuto, že Unisféru navštívíme.

Ve čtvrtek 28. 4. 2022 jsme vyrazili na exkurzi. Počasí nám přálo, a tak jsme si ráno v Opavě po cestě do Unisféry udělali pár fotek. Vše začalo sférickým filmem (promítaným na kopuli) o noční jarní obloze nad námi, které objekty je možné pozorovat a jak je pozorovat. Pak jsme viděli film „Hledání života ve vesmíru“, který nás zavedl do nejrůznějších koutů vesmíru, ale i na dno oceánu či na Havajské ostrovy. Prostě všude tam, kde nás život svou existencí překvapuje, nebo tam, kde by snad mohl být.

Následovala přednáška RNDr. Tomáše Gráfa, Ph.D. s názvem „Dnešní pohled na vesmír“. Doktor Gráf nám připomněl, jak obsáhlá je naše Sluneční soustava, dále se věnoval exoplanetám a metodám jejich hledání, galaxiím, dal žákům několik tipů na místa, kde je dobré pozorovat noční oblohu, … Žáci se do přednášky zapojili dotazy a poznámkami, takže z původních 45 minut nám přednáška zabrala 90 minut.

Nakonec jsme ještě stihli zhlédnout film „Příběhy cestovatele času“. Díky tomu jsme se podívali k počátku vesmíru, za starými civilizacemi, dověděli jsme se, že čas neplyne všude stejně, že je ovlivněn gravitací, a jak je to s časem na okraji černé díry.

RNDr. Radka Malíková, Ph.D., vedoucí Astronomického kroužku

.