Exkurze do Geologického pavilonu VŠB-TU Ostrava
Středeční úsvit 19. února 2025 nás přivítal mrazivým dechem, ale naše třída 1.A se nenechala odradit. Již v 7:35 jsme vyráželi z Příbora vlakem směr Ostrava, vyzbrojeni jízdenkami a dávkou studentského nadšení. Cesta byla jako malá mise: přestup na tramvaj č. 8, krátká procházka mrazem Poruby a najednou jsme stáli před moderní budovou Geologického pavilonu VŠB-TU.
Od teorie k praxi: Proč nerosty nejsou „jen kameny”
Po příchodu nás přivítala Ing. Martina Polášková, která nás poslala do prázdné třídy, kde jsme si odložili své věci a usadili se. Její úvodní slova o tom, jak nerostné suroviny ovlivňují každý náš den (od telefonů po beton v našich domovech), nás donutila zamyslet se. Nikdo přeci nechce, aby se mu těžilo za zahradou, ale všichni chceme technologie. Takto poukázala na paradox dnešní moderní doby.
Teoretická část
V přízemí pavilónu nás ohromily kostry dinosaurů, visící nad schodištěm. Ale to, co mě okamžitě upoutalo, byl ametyst vystavený vedle prosklené vitríny s minerály. Jeho fialové krystaly jako by připomínaly zamrzlý plamen. Opravdu se mi líbil. Následně jsme prošli všechna další patra, viděli například jak vypadá ropa a dozvěděli se, že prostor po vytěžení ložisek slouží jako zásobárny plynu.
Praxe
Pak přišlo na řadu rozdělení do skupin. Zatímco jedna část třídy vyplňovala pracovní listy, ostatní zkoušeli poznávat minerály, přiřazovat nerosty k výrobkům nebo přiřazovat vlastnosti k názvům.
Co mi exkurze dala?
I když jsem si to před exkurzí neuvědomoval, nyní vidím, jaký poklad se pod námi skrývá. Ametyst a další minerály mi ukázaly, že i neživá příroda může být uměleckým dílem. A hlavně jsem pochopil, proč jsou pro nás v běžném životě tak nesmírně důležité. Geologie nás prostě dostala. A pokud se vám někdy naskytne možnost pavilon navštívit, neváhejte. Slibuji, že už nikdy nešlápnete na chodník, aniž byste si neuvědomili, jaké bohatství se pod ním skrývá.
Matěj Eliáš, 1.A
.