Tajemství Velké Moravy odhalena

Při své exkurzi do minulosti zavítala třída tercie dne 23. 9. 2024 na jedinečné místo – do archeoskanzenu v Modré. Tento archeologický park vybudovaný na místě skutečného velkomoravského osídlení nabídl žákům nevšední pohled na každodenní život našich předků.

 Prošli jsme se autenticky zrekonstruovaným opevněným sídlištěm s palisádovým ohrazením, strážními věžemi a vstupní bránou. Nahlédli jsme do obydlí, dílen, hospodářských i církevních staveb, včetně paláce biskupů a kostelíka sv. Jana. Díky těmto replikám jsme si mohli představit, jak vypadala velkomoravská vesnice a jak v ní lidé žili, ale dozvěděli jsme se také mnoho zajímavostí o zemědělství, řemeslech, obchodu a náboženských praktikách Velkomoravanů. Prohlédli si také ukázky dobových nástrojů, zbraní, keramiky a šperků. Bylo fascinující uvědomit si, jak složitá a bohatá byla jejich kultura.

V expozici žáci viděli originály velkomoravských zlatých šperků a dalších drobných předmětů, které byly nalezeny na historickém území Velkomoravské říše. Tyto nálezy žákům poskytly cenné informace o životě a společenských vztazích Velkomoravanů.

Exkurze do archeoskanzenu v Modré byla nezapomenutelným zážitkem. Díky ní jsme se přenesli v čase a na vlastní oči viděli, jak vypadal život na Velké Moravě.

Druhou zastávkou naší exkurze byl Velehrad, místo spjaté s počátky křesťanství na našem území a skrývající jednu z nejvýznamnějších architektonických a duchovních památek České republiky – baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje. Tato stavba, s bohatou historií sahající až do 13. století, je dnes poutním místem, které každoročně přiláká tisíce věřících i turistů. Bazilika na Velehradu nás ohromila svou velkolepostí, krásou, atmosférou a při prohlídce se žáci dozvěděli mnoho zajímavostí o historii i současnosti tohoto významného poutního místa.

Mgr. Kateřina Manová, vyučující dějepisu

.

.

Šablony III OP JAK